Suyun Altında 13 Dakika Kalabilen İnanılmaz Deniz Çingeneleri: Bajau Kabilesi

Suyun Altında 13 Dakika Kalabilen İnanılmaz Deniz Çingeneleri: Bajau Kabilesi

26 Temmuz 2019 0 Yazar: Bilal Sami Zahit Özgül

Filipinler’de bulunan yerli bir etnik grup olan Bajau’lar, inanılmaz yeteneklere sahipler.

Suyun Altında 13 Dakika Kalabilen İnanılmaz Deniz Çingeneleri: Bajau Kabilesi

iStock

güneydoğu asya’da borneo‘da yaşayan, denizin çingeneleri olarak adlandırılan lakin 
göçebe olmayan bir kabile bajau.

evleri su içinde bulunan bu kabile, beslenme ihtiyacını balık avlayarak sağlıyor.


zaman kavramı onlar için oldukça önemsiz. saatleri ise denizin gelgit hareketlerine bakarak anlıyorlar. bu yüzden kabile içerisinde yaşını bilen yok. tamamen şimdiye odaklı hayata sahipler.


avlanma aracı olarak bir zıpkın kullanıyorlar. lepa lepa denilen kayıklarını taşıt olarak kullanıyorlar. avlanma esnasında daha net görmek için tahtadan yaptıkları deniz gözlüklerini kullanıyorlar. görüş açısından çocukları denize o kadar alışmış ki deniz içerisinde daha iyi gördüklerini söylüyorlar.


avlanmadan önce lepa lepa üzerinde avlanacak kişi transa giriyor. denize ve nefese odaklanmaya çalışıyor. nefesini ayarladıktan sonra başını denize sokuyor daha sonra çıkarıp derin bir nefes ile 30 metreye kadar yüzebiliyor. 


kalp atış seviyesini dakikada 30’a kadar düşürebiliyorlar. daha da ilginci yüzerek avlanmak yerine onlar deniz tabanında yürüyerek karada avlanır gibi deniz içerisinde avlanıyorlar. av kuralı ise kendi karınlarını doyuracak kadar balık avlamakla sınırlı. birden fazla balık avlamak onlar için yanlış bir durum.